
Severská noc 2026 se uskuteční 25. - 27. září 2026. opět na barbarské osadě nedaleko Radoškova.
Pro účast na akci je nutná registrace předem, viz. sekce Účast
Pokud na osadu jedeš poprvé, bude se ti určitě hodit podrobný popis cesty na místo konání.
Instrukce pro řidiče aut si můžeš stáhnout ve formátu PDF ZDE - prosím čti pozorně!
Autobusem přijedeš z Brna na zastávku Lesní Hluboké, motel 9 křížů. Odtud se dáš po žluté turistické trase, projdeš vesnicí Lesní Hluboké a pokračuješ lesem dál a dál, než dojdeš do údolí, překročíš potok a sejdeš ze žluté stezky vpravo - a za chvilku jsi na místě konání! Celá cesta má cca 2,2 km. V mapce je cesta vyznačena ŽLUTĚ.
Autem přijedeš do Radoškova, na konci vesnice je polňačka (jsou tam dvě, je to tahleta), která vede dolů do údolí. Pojedeš stále rovně (jeď FAKT pomalu!), až narazíš na ceduli Spomal! a následně na ostrou zatáčkou doleva - nadjeď si co nejvíce a odboč (nejezdi se otáčet k baráku dál po cestě!). Po prudké zatáčce pomalu pokračuj rovně. Projedeš kolem hájenky a dostaneš se na zpevněnou cestu, po které zachvilku dorazíš až na parkoviště. Tady necháš auto. Do centra Osady už je to jen pár desítek metrů. V mapce je cesta vyznačena ČERVENĚ.Respektuj prosím soukromí a klid sousedů - okolo hájenky jeď pomalu, opatrně, nevyřvávej, neplaš ovce, nejezdi mimo cestu.
Při cestě na Severskou prosím respektuj soukromí a klid sousedů a starousedlíků - chovej se slušne a nedělej zbytečný kravál. Dobré vztahy jsou základ :)
Také letos můžeš přijet na Severskou buď jako samotář, nebo se domluvit s přáteli a založit vlastní KMEN. Kmeny budou bojovat o vliv a nadvládu, získávat nové stoupence a soupeřit s ostatními kmeny v různých kláních a soutěžích. Každý kmen si sám zvolí svého šampiona a šampionku, kteří se v případě celkového vítězství kmene stanou novými vládci Severu!
Historické, fantasy a vhodně zamaskované stany můžeš postavit přímo v srdci Osady. Nejlíp uděláš, když se náš poptáš a mi ti doporučíme nejideálnější místo ke stanování.
Moderní stany budou opět umístěny v zadní části parkoviště. Přestože jsou místní lesy od lapků a všelikerého neřádstva vyčištěny, není dobré si zde nechávat bez dozoru cokoliv cenného. A pozor, na parkovišti platí přísný zákaz rozdělávání ohně!
Okolo Osady teče osvěžující potok pro umytí nádobí, rukou či případné otužování. K dispozici je samozřejmě také pitná voda.
Mobilní toalety zajišťujeme v dostatečném počtu a budou zhruba na půl cesty mezi centrem Osady a parkovištěm.
Legendy nelhaly. Na Severské si čepované pivo či limonádu dáš kdykoliv tě chytne slina díky bájnému vynálezu Samovýčepu. Staň se i ty sám sobě krčmářem a nenech vyschnout hrdlo své i svých soukmenovců! Jednoduše si natočíš chutný mok, uděláš si čárku ke svému jménu a na konci akce všechno vyúčtujeme.
V Severské krčmě si navíc můžeš dopřát medovinu několika příchutí, studenou nebo ohřátou. Ať roh nezůstane prázdný!
K dobré zábavě patří o dobré jídlo. A na Severské rozhodně nebudeš o hladu.
Páteční večer bude ve znamení rozpálených grilů - v krčmě si budeš moct zakoupit různé grilované dobroty. Budeme dělat burgery, hotdogy, klobásky, na své si přijdou i ti, co masu příliš neholdují.
Sobotní ráno má obvykle každý v jinou hodinu, proto jsme se rozhodli uspořádat snídaňový raut. Najdeš tam čaj, kafe, něco sladkého, něco slaného, něco na spravení. Sobotní snídaně bude každopádně v ceně registrace, tedy pro všechny zdarma.
Sobotní oběd ti pomůže opět vyřešit Severská krčma. Otevřeme cca na dvě hodinky a budeme pokračovat v grilování, kromě toho ale bude ke koupi i gulášek z kance.
Sobotní večer bude už tradičně patřit hostině na počest nového krále a královny! Pořádná žranice, jak se patří! A ten měšec se stříbrem schovej - hostina je hrazena z reg. příspěvku, je tedy pro všechny zdarma!
Nezapomeň si vzít vlastní korbel/roh a misku s lžící, ať si máš do čeho jídlo/ pití dát!
Severská noc je pohodová a přátelská akce, kam stále častěji míří rodiny s nejmenšími Seveřany a Seveřankami. Prosím, měj to na paměti. Pokud máš potřebu opíjet se do němoty za denního světla, konzumovat divutvorné látky hned vedle hrajících si dětí a nebrat ohled na ostatní, asi je pro tebe vhodnější jiná akce. V tomto směru nemíním nic zakazovat a omezovat, věřím, že všichni máme soudnost a pochopení vůči ostatním a především dětem.
Druhé upozornění se týká nočního klidu. Nikdo ti nebude bránit v zábavě, družném hovoru a zpěvu klidně až do brzkého rána, avšak ber ohled na ostatní - pokud Tě někdo požádá o ztišení, respektuj to a buď ohleduplný. Kapitola sama o sobě jsou všemožné bluetooth reproduktory - na ty se po setmění vztahuje absolutní zákaz. Na Severskou se nehodí jak atmosfericky, tak prakticky. Prostě je nech doma.
NOČNÍ (NE)KLID
Na Severské se všichni chceme dobře bavit a veselit, ale nemělo by to být na úkor ostatních. Unavené bojem i zvedáním korbele ukolébej ke spánku zpěvem, ale nebuď je ze sna řevem. A pokud pár posledních hrdinů u ohně zůstane do svítání, ať střeží klid svých spících druhů. Alespoň dokud kohout nezakokrhá!
ODPADKY A POŘÁDEK
Nenechávej nikde nepořádek, protože tím trpí příroda i všichni ostatní. Zvedni a vyhoď vypitou lahev, posbírej větvičky kolem ohniště, spal papír. Je to tak snadné. A nezapomeň, odpad třídíme! Ideální potom je, aby sis odvezl všechny obaly a odpad, který jsi přivezl.
OHEŇ A OHNIŠTĚ
Ohniště je místo, kde se setkáváme, veselíme a někteří třeba i spíme. Pokud ti to někdo z orgů nedovolí, nikde jinde nové ohniště nevytvářej! Cigaretu nebo vodní dýmku si klidně dej, ale nejlíp jen u ohniště nebo na místě, kde není co podpálit. Cigaretový nedopalek patří do popelníku nebo ohniště.
TOLERANCE A BRATRSTVÍ
Všichni jsme bratři a sestry, jedna severská rodina. Svár, nenávist či násilí na Severské noci nemá své místo. Naopak pomoz ze země tomu, kdož je slabý, nabídni svou deku tomu, kdo mrzne. Neurážej toho, kdo má chudší šat či slabší pitivo, naopak nabídni svůj pohár. Buď skutečný seveřan!
ÚCTA K DOMÁCÍM A STAROUSEDLÍKŮM
Poslouchej a plň přání vládce Osady - Barbara Mamuta. To on je zde doma a je náš hostitel. Respektuj jeho soukromí a srub obdivuj pouze z dálky - přístup do něj je zapovězen. Respektuj také soukromí a klid sousedů - netoulej se dále než na parkoviště a pokud se chceš projít, vyraž po stezce kolem podia dál do lesů, je to ostatně mnohem zajímavější trasa.
NA ZÁVĚR
Až Severská noc skončí a my se začneme chystat k odjezdu do svých domovů, každý by měl přiložit ruku k dílu a pomoci s úklidem osady. Nebuď jako liška, co se za svítání plíží z kurníku. Možná bys byl o hodinu dříve doma ve sprše, ale ztratil bys čest pravého seveřana.
V případě potřeby nás můžeš kontaktovat na emailu severskanoc@email.cz, rádi ti zodpovíme veškeré otázky. Můžeš se také přidat k facebookové události.